Warning: substr() expects parameter 2 to be long, string given in /usr/home/pttkostrow2019/domains/turystyka.iostrow.com/public_html/index.php on line 296 PIT >> Zwiedzanie Ostrowa > Spacer po Ostrowie
login
hasłoSpacer po Ostrowie

Spacer po Ostrowie Wielkopolskim...

[ liczba zdjęć: 52 ]

Autor zdjęcia: Aleksander Liebert
Zdjęcie dodał: Dariusz Nowacki, dnia 2008-07-25
Ostatnia modyfikacja: Dariusz Nowacki, dnia 2008-07-28
Na miejscu ogrodów koncertowo-zabawowych dawnej Strzelnicy Miejskiej wzniesiono w latach 1938-1947 (z przerwą w budowie podczas wojny) kościół p.w. św. Antoniego z Padwy.
Jest to świątynia modernistyczna, ustawiona szczytem wejściowym do ulicy Raszkowskiej. Ma 54 metry długości i 34 metry szerokości. Wewnątrz mieści się około 4 tysięcy osób. Kościół jest otynkowany, kryty dachem czteropołaciowym, z wąskimi wysokimi oknami. Posiada układ bazylikowy.
Od wschodu – w przedsionku wejścia bocznego – znajduje się głowa Chrystusa ze zniszczonego w 1941 roku przez hitlerowców pomnika Serca Jezusowego, zaprojektowanego przez Rożka. Na balkonie stoi 3-metrowej wysokości figura św. Antoniego z szydłowieckiego piaskowca autorstwa Jana Żoka z Poznania. Figura ta znajdowała się uprzednio w ołtarzu głównym.
Wewnątrz kościół jest tynkowany z polichromią Juliana Wiącka z lat 1977-78, witraże natomiast pochodzą z pracowni Henryka Nostitz-Jackowskiego z Poznania (1947 rok). Nad chórem witraż św. Trójca autorstwa Stanisława Powalisza z Poznania (1947). Na ścianie frontowej prezbiterium wielka mozaika „Św. Antoni z Dzieciątkiem Jezus”, na ścianach bocznych fryz milenijny „Chrzest Polski” i „Święci Polscy” wykonany techniką sgraffito przez Wiktora Ostrzołka (Katowice, 1966).
Na północny wschód od kościoła wznosi się wolno stojąca wieża na planie kwadratu, kryta dachem czterospadowym, zwieńczona krzyżem. Przed wojną wzniesiono ją do 2/3 planowanej wysokości. Na wieży umieszczone są 3 dzwony wykonane w 1959 roku w firmie Jana Felczyńskiego z Przemyśla. Wyodrębniona z bryły kościoła smukła wieża – tzw. kampanila – połączona jest ze świątynią gankiem krytym dwuspadowym dachem wspartym na filarach łączonych łukami.
Na placu przykościelnym m.in. Grota Lourdzka , krzyż jubileuszowy oraz głaz z popiersiem Jana Pawła II.
Kościół św. Antoniego na mapie

M I N I A T U R K I  

Ilosc zdjec do pokazania:  

(29)

 

(30)

 

(31)

 

(32)

 

(33)

 

(34)

 

(35)

 

(36)

 

(37)

 

(38)

 

(39)

 

(40)

 

v1.0.7