Warning: substr() expects parameter 2 to be long, string given in /usr/home/pttkostrow2019/domains/turystyka.iostrow.com/public_html/index.php on line 296 PIT >> Zwiedzanie Ostrowa > Spacer po Ostrowie
login
hasłoSpacer po Ostrowie

Spacer po Ostrowie Wielkopolskim...

[ liczba zdjęć: 52 ]

Autor zdjęcia: Aleksander Liebert
Zdjęcie dodał: Dariusz Nowacki, dnia 2008-07-25
Ostatnia modyfikacja: Dariusz Nowacki, dnia 2008-07-28
Ul. Kolejowa, dawna Stodolna, która otrzymała swoją obecną nazwę w 1875 roku po wybudowaniu dworca kolejowego. Odcinek od ulicy Wrocławskiej do dzisiejszej poczty wytyczono już w XVIII wieku, dalej natomiast – aż do początków XX wieku – stały stodoły, stąd też pierwotna nazwa ulicy – Stodolna. Do dworca kolejowego szło się zatem wśród pól i łąk, mijając 31 stodół oraz wiatrak, który stał tu do przełomu XIX i XX stulecia, a ostatnie stodoły rozebrano w roku 1906. Później była to ulica Kolejowa, następnie Piłsudskiego, znowu Kolejowa, później Świerczewskiego i obecnie ponownie – już po raz trzeci – Kolejowa. Niemcy nazywali ją Bahnhofstrasse, a więc ulica Dworcowa.
Zabudowa ulicy Kolejowej, tak jak całego centrum Ostrowa, pochodzi z końca XIX wieku i początku XX stulecia. Jest to reprezentacyjna ulica miasta, łącząca Rynek (właściwie ulicę Wrocławską w pobliżu Rynku) z dworcem kolejowym, na odcinku od placu 23 Stycznia do ulicy Wolności zamieniona w deptak.
ul.Kolejowa - deptak na mapie
Tekst na podstawie wydawnictwa Oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim: "POWIAT OSTROWSKI - PRZEWODNIK", autorstwa Marka Olejniczaka.

M I N I A T U R K I  

Ilosc zdjec do pokazania:  

(26)

 

(27)

 

(28)

 

(29)

 

(30)

 

(31)

 

(32)

 

(33)

 

(34)

 

(35)

 

(36)

 

(37)

 

v1.0.7