Warning: substr() expects parameter 2 to be long, string given in /usr/home/pttkostrow2019/domains/turystyka.iostrow.com/public_html/index.php on line 296 PIT >> Zwiedzanie Ostrowa > Spacer po Ostrowie
login
hasłoSpacer po Ostrowie

Spacer po Ostrowie Wielkopolskim...

[ liczba zdjęć: 52 ]

Autor zdjęcia: Aleksander Liebert
Zdjęcie dodał: Dariusz Nowacki, dnia 2008-08-08
Pierwsza wzmianka o Ostrowie pochodzi z 1404 r. Jako pierwszy właściciel miasta wymieniany jest w 1434 roku kanonik kaliski Jerzy z Ostrowa. O kolejnym właścicielu – łowczym kaliskim Mikołaju z Ociąża – dowiadujemy się w dokumentach dotyczących roku 1442.
Do 1505 roku Ostrów – jako część dużego majątku – należał do Stanisława Sławskiego, a po jego śmierci przypadł w udziale jego córkom. Jadwiga, żona Mikołaja Karskiego, otrzymała połowę miasta Ostrowa i wsi Krępa oraz opustoszałej wsi Kamienica. Natomiast Katarzyna, wdowa po Macieju Kiełczewskim, stała się właścicielką drugiej połowy miasta oraz drugiej połowy wsi Krępa.
Z 1569 roku pochodzi informacja o Jakubie Modlibowskim, który był właścicielem połowy Ostrowa. Druga połowa należała już, prawdopodobnie od 1564 roku, do rodziny Kiełczewskich, gdyż w 1579 roku Jerzy Kiełczewski jest wymieniany jako właściciel całego miasta. W rękach tej rodziny miasto znajdowało się do 1685 roku, kiedy to Stanisław Kiełczewski sprzedał je opatowi łuckiemu Bogusławowi Leszczyńskiemu. Ten włączył miasto w obręb swoich dóbr przygodzickich, a następnie przekazał je podskarbiemu wielkiemu koronnemu Rafałowi Leszczyńskiemu, ojcu późniejszego króla Stanisława. W 1698 roku Rafał Leszczyński sprzedał Ostrów Stanisławowi Szczuce, referendarzowi koronnemu, ale traktat ten został unieważniony i w 1699 roku całe dobra przygodzickie wraz z Ostrowem nabył podskarbi wielki koronny Jan Jerzy Przebendowski. Po jego śmierci, w 1729 roku właścicielami miasta stali się córka Przebendowskiego Dorota Henryka primo voto Janowa Mikołajowa Radziwiłłowa oraz jej drugi mąż marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński. W 1755 roku Ostrów wraz z dobrami przygodzickimi przeszedł w ręce syna Doroty Henryki z pierwszego małżeństwa Marcina Mikołaja księcia Radziwiłła. Po nim właścicielami miasta byli jego synowie: wojewoda trocki Józef Mikołaj i wojewoda wileński Michał Hieronim. Ostatnim właścicielem Ostrowa był Antoni Henryk Radziwiłł. W 1833 roku miasto przestało być własnością Radziwiłłów, gdyż dekret królewski uwolnił miasta prywatne od zależności od swoich właścicieli. W zamian jednak Ostrów przez kilkadziesiąt lat spłacał Radziwiłłom długi.
Tekst na podstawie wydawnictwa Oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim: "POWIAT OSTROWSKI - PRZEWODNIK", autorstwa Marka Olejniczaka.

M I N I A T U R K I  

Ilosc zdjec do pokazania:  

(1)

 

(2)

 

(3)

 

(4)

 

(5)

 

(6)

 

(7)

 

(8)

 

(9)

 

(10)

 

(11)

 

(12)

 

v1.0.7